“BOLJE SPREČITI NEGO LEČITI” PREVENCIJA KARCINOMA PROSTATE

08.03.2019.
3a.jpg

NAJBOLJA PREVENCIJA KARCINOMA PROSTATE SU REDOVNI PREGLEDI!!!

AKO SE OTKRIJE NA VREME, U POČETNOM STADIJUMU,

KARCINOM PROSTATE JE POTPUNO IZLEČIV!!!

Karcinom prostate je danas u čitavom svetu pa i kod nas, veliki zdravstveni problem jer je drugi najčešći uzrok smrti muškaraca (odmah iza karcinoma pluća).  Svake godine u Srbiji od raka prostate oboli oko 2.400 muškaraca, a umre oko 800 muškaraca.

Postoje tri dobro poznata faktora rizika za nastanak karcinoma prostate na koje ne možemo da utičemo:

• starost: verovatnoća se povećava u starijem životnom dobu;
  • genetska predispozicija (maligniteti u porodici): ukoliko je muški srodnik (otac, brat..) imao karcinom prostate, ili  je majka bolovala od karcinoma dojke, verovatnoća se povećava;
  • mesto življenja – češće oboljevaju muškarci u razvijenim zemljama i gradskim sredinama u odnosu na one koji žive u nerazvijenim zemljama i seoskim sredinama

Najčešći simptomi zbog kojih bi svaki muškarac trebao da se javi na obavezan  pregled kod urologa su:

• često mokrenje ili  peckanje prilikom mokrenja ili u toku ejakulacije;
  • otežano mokrenje odnosno napor prilikom mokrenja ili nemogućnost da se izbaci sav urin;
  • spor mokraćni mlaz ili osećaj da se bešika nije u potpunosti ispraznila;
  • krv u urinu ili spermi ili problemi sa erekcijom;
  • bol i nelagodnost u oblasti karlice, donjem delu leđa ili gornjem delu butina;

Ovi simptomi mogu da ukazuju i na postojanje drugih oboljenja prostate kao što su uvećanje i zapaljenje prostate, te je neophodno da  urolog napravi određene preglede i analize i ustanovi koji je tačan uzrok ovih tegoba.

Svaki muškarac iznad 50 godina, a između 40 i 45 godine u slučaju pozitivne porodične anamneze,  treba jednom godišnje da uradi :

• analizu PSA – (antigen specifičan za prostatu koji se nalazi u krvi) koji može da ukaže, sa priličnom tačnošću na postojanje ili odsustvo karcinoma prostate.
  • ultrazvučni pregled pregled urotrakta i prostate – u brzini i tačnosti nalaza koji se dobijaju dijagnostičkim ultrazvukom prostate a rizika od pregleda nema.
  • pregled kod urologa sa rezultatima PSA i ultrazvučnog pregleda

U slučaju normalnog nalaza kontrole su dalje jednom godišnje a u slučaju nekog problema daalje kontrole određuje urolog.

PREVENCIJA KARCINOMA PROSTATE u POLIKLINICI GINAKO:

• Analiza TUMORSKOG MARKERA PSA – poslovno-tehnička saradnja sa Zavodom za laboratorijsku dijagnostiku “MEDLAB” Novi Sad
  • ULTRAZVUČNI PREGLEDI PROSTATE – radiolozi: dr med. Biljana Lalić-Ognjenović, dr med. Nataša Pujić-Stanisavljev i dr med. Jelena Simović
  • SPECIJALISTIČKI pregled UROLOGA – dr med. Bogoljub Janković